Всесвітній день щитовидної залози

 

    Щорічно 25 травня у всіх країнах світу відзначається Всесвітній день щитовидної залози (World Thyroid Day). Його основне завдання – підвищення рівня інформованості суспільства про можливі захворювання залози, їх діагностику, заходи профілактики, а також способи лікування.

   Щитовидна (щитоподібна) залоза – найважливіший елемент ендокринної системи, що виробляє гормони, необхідні для здійснення фізіологічних функцій організму. Ця маленька залоза контролює всі обмінні процеси, від диференціації клітин до терморегуляції та швидкості мислення і сприйняття.

    Щитоподібна залоза виробляє гормони тироксин та трийодтиронін, які беруть участь у регуляції низки біохімічних процесів, у тому числі — адаптації інтенсивності обміну речовин до потреб тіла в даний момент.  Ці гормони місять йод, тому ми маємо достатньо споживати його з їжею. Дефіцит йоду може призвести до розладів функціонування щитоподібної залози, як-от гіпертиреозу (збільшення активності щитоподібної залози) або гіпотиреозу (її недостатньої активності). Також нестача цього елементу є головною причиною затримки розумового розвитку у дітей, якій можна запобігти. Приблизно 2 мільярди людей в світі страждають від нестачі йоду, з них майже 50 мільйонів мають клінічні прояви йододефіциту.

   Люди з захворюваннями щитоподібної залози внаслідок нестачі йоду часто відчувають такі симптоми:

  • задуха (особливо в положенні лежачи),
  • утруднення ковтання та дихання,
  • втома, сухість шкіри, забудькуватість і пригнічений настрій, закрепи та ін.

    Наш організм не виробляє йоду, натомість його можна отримати з їжі чи спеціальних медичних препаратів. Щоб уникнути йододефіциту, необхідно регулярно раціонально та збалансовано харчуватися, вживати сир, коров’яче молоко, яйця, йогурт, йодовану сіль, морську рибу та водорості, молюски, соєве молоко та соєвий соус.

   За даними Інституту медицини США, дорослі чоловіки та жінки для профілактики дефіциту мають вживати 150 мкг йоду на добу. Для прикладу, в одній чайній ложці йодованої солі 250 мкг йоду. Тому тримайте на кухні цей цінний продукт і додавайте до страв.

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua