Марія Склодовська-Кюрі – французький і польський фізик,

хімік, перша жінка-лауреат Нобелівської премії,

авторка "Трактату про радіоактивність":

до 155-річчя від дня народження

 

Марія Склодовська-Кюрі (07.11.1867-04.07.1934) – всесвітньо відома фізик і хімік. Перша жінка-лауреат Нобелівської премії, єдина жінка-двічі нобелівський лауреат, єдиний науковець в історії, відзначений Нобелівською премією у двох різних галузях природничих наук. Отримала 10 наукових премій та 16 медалей, була почесним членом 106 академій, наукових установ і товариств, у тому числі в Україні у Львівській політехніці (1912).

         

Марія Склодовська народилася у Варшаві в багатодітній сім'ї, була молодшою серед п'яти дітей. Її мати була директором гімназії, а батько викладачем фізики. З різних причин соціального характеру не змогла отримати вищу освіту в Польщі, тому разом із старшою сестрою переїхала у Францію. Сестри по черзі здобували освіту. Спочатку старша сестра Броніслава Склодовська закінчила медичний інститут і після цього взяла на себе витрати на вищу освіту Марії у Сорбонні на факультеті природничих наук. У 1893 році Марія Склодовська закінчила курс першою і отримала ступінь магістра з фізики. У 1895 році Марія вийшла заміж за фізика П'єра Кюрі, який народився в сім'ї медиків і отримав домашню освіту. У 1903 році подружжя отримало Нобелівську премію з фізики "на знак визнання… їх сумісних досліджень явищ радіації, відкритих професором Анрі Беккелерем". 

        

У 1903 році М. Склодовська-Кюрі захистила докторську дисертацію про радіоактивність. У 1910 році опублікувала головну свою наукову працю "Трактат про радіоактивність" та у 1911 році отримала Нобелівську премію з хімії "за видатні заслуги у розвитку хімії: відкриття елементів радія та полонія…". Разом з чоловіком та медиками досліджувала дію радію на організм. Було виявлено, що радій може бути застосований при лікуванні пухлин. Цей вид терапії називався "Кюрі-терапія". Очолювала відділення фундаментальних досліджень та медичного застосування радіоактивності. Під час Першої світової війни за власні кошти та залишки коштів від Нобелівських премій купувала пересувні рентгенівські пункти, які допомагали у госпіталях хірургам робити операції, навчала військових медиків застосовувати радіологію. Узагальнила свій досвід під час війни в монографії "Радіологія та війна".   

Наукові роботи та біографія  М. Склодовської-Кюрі широко представлено в:  електронному каталозі, алфавітному та систематичному каталогах.

 

листопад 2022 року

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua