Всеукраїнський день боротьби
із захворюванням на рак молочної залози

 

Згідно з указом Президента України №42/2005 від 17 січня 2005 р. щорічно 20 жовтня відмічається «Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози». В цей день проводиться безліч заходів для того, щоб привернути увагу спільноти до проблем ранньої діагностики та лікування цієї недуги.

За даними ВООЗ, рак молочної залози є найпоширенішим онкологічним захворюванням серед жінок як у розвинених країнах, так і тих, що розвиваються. Проте слід пам’ятати, що це захворювання поширюється і на чоловіків, хоч і в дуже рідких випадках.

В Україні приблизно кожні 35 хвилин 1 жінці виставляють діагноз раку молочної залози і щогодини 1 пацієнтка помирає від цієї хвороби. Більше 30% померлих знаходяться у віці 30–54 років. На жаль, щорічно більше 20% нових випадків захворювання реєструються на пізніх стадіях раку через несвоєчасне звернення жінок до лікарів.

Важливо пам’ятати, що РАК ЛІКУЄТЬСЯ, чим швидше звернутися до лікаря, тим більше шансів на одужання. Рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 80%, на III стадії — у 50% жінок.

Медики поки не можуть однозначно відповісти на питання чому виникає рак грудей, проте існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність його виникнення. Тож ви у зоні ризику, якщо:

  • ваші родичі першої лінії (мама, бабуся, сестра, тітка), хворіли на рак грудей (ризик збільшується у 2–3 рази);
  • у вас був ранній початок менструацій (до 12 років);
  • у вас пізно розпочалась менопауза (після 55 років);
  • ви пізно народили першу дитину і/або не годували її грудьми (грудне вигодовування має захисний ефект);
  • ви користуєтесь протизаплідними пігулками протягом тривалого часу (вживаєте пероральні контрацептиви);
  • ви проходили курс замісної гормональної терапії (ЗГТ);
  • зловживаєте алкоголем, палите;
  • маєте надмірну вагу/страждаєте ожирінням;
  • фізично неактивні;
  • маєте цукровий діабет

Однак пам’ятайте, що наявність цих факторів не означає, що у вас обов’язково з’явиться рак грудей. Так само, як і їх відсутність не гарантує захисту від хвороби.

Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя, а також вчасно проходити огляд лікаря:

мамолога – не рідше одного разу на 1–2 роки;

жінкам старше 50 років – що два роки здійснювати мамографічні обстеження.

Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози. У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря!

Залишаємо посилання на сайт МОЗ з детальним описом самообстеження

 

https://moz.gov.ua/article/health/rak-grudej-samodiagnostika-ta-profilaktichni-ogljadi

 

жовтень 2022 року

 

03057, м. Київ, вул. Зоологічна, 1

тел. (044) 454-49-58, (044) 454-49-28

E-mail: library@nmu.ua